Επικράτηση επί του Αμαρουσίου με 79-64

31081673 10216741088178238 5483693292159950506 n

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ επικράτησε σχετικά εύκολα του αξιόμαχου Αμαρουσίου, στο Ιβανώφειο, με 79-64, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2. Η ομάδα του Λευθέρη Χατζηκυριακίδη έπαιξε καλό μπάσκετ σε μεγάλο διάστημα του αγώνα, απέναντι σε έναν αντίπαλο που αγωνίστηκε ελεύθερα και με το γνωστό, μαχητικό του, στιλ.

Από την πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με 21-15 (από 15-13), για να ανεβάσουν ρυθμούς στο 2ο, όταν και προηγήθηκαν με 39-29, σκορ που ήταν ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο και παρά το ευρύ rotation, το σκορ ανέβηκε στο 48-39 στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου για να "κλείσει" αυτό σε 68-45. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και παρά το 74-54 που έφτασαν, το Μαρούσι μείωσε και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 79-64. Ξεχώρισαν οι Ουάσιγκτον, Γκαγκαλούδης, Χαριτόπουλος, ενώ για το Μαρούσι οι Μιχαλούτσος και Ντακούλιας. Τα δεκάλεπτα: 21-16, 39-29, 68-45, 79-64. Διαιτητές: Ξενικάκης, Ντούρας, Παργιαννόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 2, Αθανασούλας 9(1), Τότσιος 8, Παπαδιονυσίου 5(1), Δεληγιώργης, Χαριτόπουλος 10 (10 ριμπ.), Γκαγκαλούδης 12(2, 5 ασίστ), Κακαρούδης 4, Γεωργάκης 6, Ουάσιγκτον 15 (3/5 τριπ.), Γιαννακίδης 8 (2), Καλαϊτζίδης.

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Σεργιένο 5, Στασινός 2, Μπάκας 7, Ντακούλιας 10, Γκουαλτιέρι 4, Κανέλλης 3(1), Στούκας 2, Ρεκουνιώτης 7, Σουρλής 5(1), Παπαγεωργόπουλος 7, Μιχαλούτσος 12(2).

ΟΜΑΔΙΚΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ: 8/18 βολές, 22/43 διπ., 9/24 τριπ., 34-14 ριμπ., 20 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες

Μαρούσι: 16/22 βολές, 18/40 διπ., 4/24 τριπ., 25-9 ριμπ., 11 ασιστ. 11 λάθη, 10 κλεψ., 3 ταπες...

Χατζηκυριακίδης: Έτοιμοι 100% όταν πρέπει, ήμασταν καλοί σήμερα-VIDEO

1851730

Ο προπονητής του ΗΡΑΚΛΗ, Λευτέρης Χατζηκυριακίδης, μετά το τέλος του νικηφόρου για την ομάδα μας, αγώνα με το Μαρούσι, τόνισε, μεταξύ άλλων, πως η απόδοση ήταν καλή και πως πρώτα στόχος είναι να τελειώσει θετικά η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος.

"Στόχος μας είναι να είμαστε έτοιμοι σε όλα τα επίπεδα όταν πρέπει, όταν έρθουν τα πλέιοφς, αλλά μέχρι τότε προσπαθούμε να έχουμε τα παιδιά πνευματικά έτοιμα από τώρα", υπογράμμισε χαρακτηριστικά.

Δείτε τις δηλώσεις του προπονητή του ΗΡΑΚΛΗ

Μπράβο στα παλικάρια του Βόλεϊ!

1894791

Η ΚΑΕ ΗΡΑΚΛΗΣ 2017 συγχαίρει από καρδιάς τα παλικάρια της ομάδας βόλεϊ του Συλλόγου μας για την σπουδαία πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας. Συγχαρητήρια σε όλους και σας περιμένουμε με το Κύπελλο για να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί στην πόλη μας!

Παίζουμε όλοι μαζί, στο σπίτι μας, μέχρι τέλους!

iraklis

Ενόψει των αγώνων που απομένουν για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και των ακολούθων αγώνων για τα πλέιοφς ανόδου στην Α1, η ΚΑΕ ΗΡΑΚΛΗΣ υπενθυμίζει πόσο σπουδαίο είναι να αγωνιστεί η ομάδα μας ως το τέλος με τον "6ο παίκτη" στο πλευρό της.

Είναι αναγκαίο να έχει τη στήριξη των φιλάθλων της σε όλους τους εναπομείναντες εντός έδρας αγώνες και γι' αυτό τονίζουμε πόσο σημαντικό είναι να προστατεύσουμε το σπίτι μας μέχρι τέλους. Είναι γνωστή η "αγάπη" ορισμένων για τον Σύλλογο μας, είναι δεδομένο ότι στο πιο ιστορικό γήπεδο της κατηγορίας ορισμένοι λειτουργούν με μεγεθυντικό φακό και σε άλλες περιπτώσεις με μικροσκόπιο, οπότε θα πρέπει οι ίδιοι να φυλάξουμε το δικαίωμα να είμαστε κοντά στην ομάδα μας, δίπλα στους παίκτες μας σε κάθε αγώνα της κανονικής περιόδου ή των πλέιοφς, που θα οδηγήσουν τον νικητή τους στην άνοδο στην Α1.

Όλοι μαζί διατηρούμε αλώβητο το "φρούριο" μας, όλοι μαζί προστατεύουμε τον ΗΡΑΚΛΗ και το δικαίωμα να παλέψουμε μέχρι τέλους για τον στόχο.

Η εκπληκτική ατμόσφαιρα στο Ιβανώφειο

1828593

Για ακόμη έναν αγώνα η συμπαράσταση του κόσμου του ΗΡΑΚΛΗ ήταν εκπληκτική. Πάνω από 2500 θεατές παρακολούθησαν τον αγώνα, με εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, πάντα σε αθλητικά πλαίσια, ενώ ξεχώρισε το απίστευτο correo για τον Ήρωα του ΗΡΑΚΛΗ Γεώργιο Ιβάνωφ.

Να σημειωθεί ότι στο ημίχρονο του αγώνα παιδιά της Ακαδημίας του ΗΡΑΚΛΗ έπαιξαν σε αγώνα επίδειξης και καταχειροκροτήθηκαν από τους φιλάθλους, ενώ στις κερκίδες φιλοξενήθηκαν και παιδιά από το Παιδικό Χωριό του Φιλύρου Θεσσαλονίκης. Παράλληλα παρόντες στο γήπεδο ήταν και αρκετοί φίλοι του Περιστερίου, που είδαν τον αγώνα, συμπαραστεκόμενοι στην ομάδα τους, συμμετέχοντας έτσι στην όμορφη και αθλητική ατμόσφαιρα του αγώνα.

Ευχαριστούμε τον εκπληκτικό κόσμο μας για την συμπαράσταση στην ομάδα και δεσμευόμαστε πως η προσπάθεια για να επιτευχθεί ο κοινός στόχος θα συνεχιστεί με ακόμη μεγαλύτερη προσήλωση...

1887252 1

Σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος πήρε ο ΗΡΑΚΛΗΣ στο κλειστό γυμναστήριο του Χολαργού επί της τοπικής ομάδας με 93-94 στην παράταση (80-80 στην κανονική διάρκεια). Η ομάδα μας έπαιξε ψυχωμένα και πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε σε έναν συγκλονιστικό αγώνα, που μετέδωσε, ευτυχώς για τους φίλους του μπάσκετ, η τηλεόραση.

Η διοίκηση της ΚΑΕ ΗΡΑΚΛΗΣ εκφράζει τις ευχαριστίες της στο γηπεδούχο σωματείο για τη φιλοξενία και την φίλαθλη ατμόσφαιρα στο γήπεδο.

Οι πόντοι του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 43-39, 62-58, 80-80 (κ.δ.), 93-94. Διαιτητές: Παναγιώτου, Παντελίδης, Αναστασόπουλος Α.

Χολαργός (Κουφός): Μπελ 18, Τσιλούλης 3(1), Παπανικολάου 10(1), Κόκκαλης 9 (3), Παπαντωνάκος 2, Μοτσενίγος 11 (1), Κομποδιέτας 4 (1), Τσάμης 20(2), Σπυρόπουλος 6, Τζακόπουλος 10(1).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 17(2). Αθανασούλας 13(2), Τότσιος 6, Παπαδιονυσίου 3(1), Χαριτόπουλος 13, Γκαγκαλούδης 5(1), Κακαρούδης 18(1), Ουάσιγκτον 9, Καλαιτζίδης 10(1)

Καστοριά-Παπάγου 88-65
Χολαργός-Ηρακλής 93-94 (παρ), 80-80 (κ.αγ)

Ιστορία

LOGOOKΤο τμήμα καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ Ηρακλής έχει προσφέρει στον ελληνικό αθλητισμό και στον πολιτισμό με αθλητές που έχουν ξεκινήσει την επαγγελματική τους καριέρα από το γήπεδο του Ιβανωφείου το οποίο πήρε το όνομα από τον Γεώργιο Ιβάνωφ. Το τμήμα ανδρικής καλαθοσφαίρισης ιδρύθηκε επισήμως το 1924, αποτελώντας μάλιστα την πρώτη ομάδα που κατέκτησε ποτέ Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (1928)....