Ιστορία

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ηττήθηκε από τον Προμηθέα με 95-82 στο Ιβανώφειο για τη 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και πρώτης για το 2022.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 2-12, πριν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά, στο παιχνίδι. Η ομάδα του Κώστα Μέξα αντέδρασε και με "μπροστάρη" τον Douglas μείωσε σε 14-18, βελτιώνοντας σημαντικά και την αμυντική της λειτουργία. Οι Πατρινοί ήταν μπροστά με 16-21 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με ένα σερί 0-7 ο Προμηθέας ξέφυγε με 16-28 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως, οι "κυανόλευκοι", με τους Douglas και Garrett να σηκώνουν το μεγαλύτερο επιθετικό βάρος, πλησίασαν στους πέντε, 28-33 στο 16’ και με 31-35, λίγο αργότερα. Με το σκορ στο 33-42, 1’54’’, πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, οι διαιτητές, σε μια υπερβολική απόφαση και δείχνοντας μεγάλη ευαισθησία, διέκοψαν τον αγώνα και ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου, προκειμένου να συνεχιστεί η αναμέτρηση. Έπειτα από ένα εικοσάλεπτο, οι ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ, με τον ΗΡΑΚΛΗ να "τρέχει" επιμέρους σκορ 8-2 και να κλείνει καλύτερα το ημίχρονο, "ροκανίζοντας" τη διαφορά στους τρεις πόντους, 41-44.

Η "κυανόλευκη" ομάδα έφτασε το παιχνίδι στους τρεις, 50-53 στο 24’, αλλά δεν κατάφερε να προσπεράσει, καθώς οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν το παιχνίδι και με όπλο την ευστοχία από την περιφέρεια, συντηρούσαν ένα προβάδισμα, που έφτασε τους εννέα πόντους, 62-71, στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Προμηθέας μπήκε στην τελευταία περίοδο, με διάθεση να "τελειώσει" την αναμέτρηση και το πέτυχε. Με δυο συνεχόμενα τρίποντα, έφτασε στο +15, 62-77 και στο 34’ έστειλε τη διαφορά στους 20, 67-87 και η κατάσταση ήταν πλέον μη αναστρέψιμη για τον ΗΡΑΚΛΗ.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-44, 62-71, 82-95

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Woolridge, Σταμάτης 11, Σκορδίλης 4, Garrett 18 (10 ριμ.), Φίλλιος, Αγραβάνης 11(1), Πετανίδης, Dolezaj 5(1), Douglas 22(4), Παπαδάκης 11(2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ηλίας Ζούρος): Ray 11(3), Grant 15, Gaddy 8(2), Hunt 8, Αγραβάνης 21(2), Γκίκας 5(1), Ρογκαβόπουλος 10(2), Simpson 8(2), Andric 9(2), Βασιλείου, Μπαζίνας, Τανούλης.

Επίσημοι Χορηγοί & Συνεργάτες

line

Επίσημοι Χορηγοί & Υποστηρικτές του Πρωταθλήματος

line

Ιστορία

Το τμήμα καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ Ηρακλής έχει προσφέρει στον ελληνικό αθλητισμό και στον πολιτισμό με αθλητές που έχουν ξεκινήσει την επαγγελματική τους καριέρα από το γήπεδο του Ιβανωφείου το οποίο πήρε το όνομα από τον Γεώργιο Ιβάνωφ. Το τμήμα ανδρικής καλαθοσφαίρισης ιδρύθηκε επισήμως το 1921, αποτελώντας μάλιστα την πρώτη ομάδα που κατέκτησε ποτέ Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (1928)....