Διοίκηση

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ηττήθηκε από την Bahcesehir College με 63-64 στο πρώτο του ευρωπαϊκό παιχνίδι, μετά από 16 χρόνια και οκτώ μήνες στο Ιβανώφειο, για τη 2η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του 5ου ομίλου του FIBA Europe Cup. Οι "κυανόλευκοι" προηγήθηκαν με 15 πόντους στην τρίτη περίοδο, όμως δεν διαχειρίστηκαν σωστά τη διαφορά αυτή, χάνοντας την ευκαιρία να πετύχουν την πρώτη νίκη τους στη διοργάνωση.

Παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο, η ομάδα του Παντελή Μπούτσκου, που έκανε το ντεμπούτο του ως πρώτος προπονητής στον πάγκο του ΗΡΑΚΛΗ, είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα και παίζοντας εξαιρετικά και στις δυο πλευρές του γηπέδου, προηγήθηκε με 10-3 στο 5’ και με 16-8, τρία λεπτά αργότερα, έχοντας σε καλή βραδιά τον Lynch. Η τουρκική ομάδα μείωσε σε 16-12, με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ο Ημίθεος είχε σταθερά το προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο και με τρίποντο του Daniels πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά, 34-24, περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με 35-29.

Με επιμέρους σκορ 1-7, οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 36-36, δυόμιση λεπτά, μετά την έναρξη του δευτέρου μέρος. Με παίκτη κλειδί τον Woolridge, ο ΗΡΑΚΛΗΣ "έτρεξε" ένα σερί 15-0, κρατώντας τους φιλοξενούμενους για πέντε λεπτά, χωρίς σκορ και προηγήθηκε με 51-36 στο 27’. Η Bahcesehir College απάντησε με σερί 7-0, κάνοντας το σκορ 51-43 στο 30’.

Η αντεπίθεση της τουρκικής ομάδας συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Smith να ηγείται αυτής και τον Jones να βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους για πρώτη φορά, μετά το δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, με 53-54, 6’32’’ πριν το τέλος. Η "κυανόλευκη" ομάδα αντέδρασε και με σερί 7-0 βρέθηκε στο +6, 60-54 στο 35’. Οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά με 60-61, χάρη σε τρίποντο του Smith. O Douglas με 3/3 βολές έδωσε το προβάδισμα στον ΗΡΑΚΛΗ, με 63-61 στο 37’. Ο Savas έφερε τον αγώνα στα ίσια, 63-63 στα 1’28’’. Ο Daniels αστόχησε σε τρίποντο στα 24’’ και ο ίδιος παίκτης υπέπεσε σε φάουλ πάνω στον Ozmizrak, στα 0,7’’ πριν το φινάλε. Ο Τούρκος παίκτης ήταν εύστοχος στην πρώτη βολή και έχασε επίτηδες τη δεύτερη για το τελικό 63-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 35-29, 51-43, 63-64

ΗΡΑΚΛΗΣ (Παντελής Μπούτσκος): Woolridge 12, Φίλλιος, Αγραβάνης 8 (5 κλ.), Daniels 8 (1 τρ., 6 ριμ.), Taylor 3(1), Χαριτόπουλος 2, Κουζέλογλου 8 (1 τρ., 5 ριμ.), Douglas 14 (1 τρ., 6 ριμ., 4 ασ.), Turner Jr., Παπαδάκης, Lynch 8 (7 ριμ., 4 κοψ.).

BAHCESEHIR COLLEGE (Erhan Ernak): Jones 7(1), Hall 3(1), Ozmizrak 9(1), Baygul 6(1), Ozdemir, A. Yilmaz, Smith 20(4), Savas 16 (9 ριμ.), Candan 2, E. Yilmaz 1.

Επίσημοι Χορηγοί & Συνεργάτες

line

Επίσημοι Χορηγοί & Υποστηρικτές του Πρωταθλήματος

line

Ιστορία

Το τμήμα καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ Ηρακλής έχει προσφέρει στον ελληνικό αθλητισμό και στον πολιτισμό με αθλητές που έχουν ξεκινήσει την επαγγελματική τους καριέρα από το γήπεδο του Ιβανωφείου το οποίο πήρε το όνομα από τον Γεώργιο Ιβάνωφ. Το τμήμα ανδρικής καλαθοσφαίρισης ιδρύθηκε επισήμως το 1921, αποτελώντας μάλιστα την πρώτη ομάδα που κατέκτησε ποτέ Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (1928)....