Χρήσιμα Links

Με νίκη ολοκλήρωσε τις φετινές ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις ο ΗΡΑΚΛΗΣ. Χάρη σε κόψιμο του Γιάννη Κουζέλογλου στον Gordic, στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, οι "κυανόλευκοι" επικράτησαν της Mornar Bar με 83-82, στο Ιβανώφειο και τερμάτισαν στην τελευταία θέση του 5ου ομίλου της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης, με ρεκόρ 1-5. Για τους Μαυροβούνιους, η ήττα αυτή σήμανε τον αποκλεισμό τους από τη συνέχεια του FEC.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και πήραν μια διαφορά τεσσάρων πόντων, 2-6, αλλά ο Ημίθεος ισορρόπησε γρήγορα την κατάσταση και πέρασε μπροστά, ενώ προηγήθηκε με 15-9 στο 6’. Διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου, που τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 21-17, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Σκορδίλη.

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ είχε την πρωτοπορία μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, με τη Mornar Bar να πλησιάζει στον πόντο, 28-27, έπειτα από σερί 0-6. Καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, με την ομάδα μας να κλείνει το ημίχρονο, προηγούμενη με 43-40, έπειτα από καλάθι του Σκορδίλη, ο οποίος με 10 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την κυανόλευκη ομάδα να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του, αλλά με τους Μαυροβούνιους να περνούν μπροστά με 58-61, λίγο πριν το τέλος της περιόδου, που ολοκληρώθηκε με ισοπαλία (64-64).

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 69-74, όμως οι παίκτες του Κώστα Μέξα κατάφεραν να μπουν αυτοί στη θέση του "οδηγού", με τρίποντο του Παπαδάκη, που έκανε το 78-77, περίπου δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη. Η Mornar Bar, τρέχοντας ένα σερί 0-5, μετέτρεψε το σκορ σε 78-82 και στη συνέχεια οι διαιτητές απέβαλαν με δεύτερη τεχνική ποινή τον Κώστα Μέξα. Ο Κουζέλογλου με τρίποντο έγραψε το 81-82, 1’06’’ πριν το φινάλε. Ο Jeremic αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις πόντους και ο Woolridge έγραψε το 83-82 στα 31’’. Ο Sehovic ήταν άστοχος σε τρίποντο, ο Douglas τον μιμήθηκε από τη γραμμή των φάουλ στα 11’’ και στην τελευταία κατοχή ο Κουζέλογλου έκοψε τον Gordic, χαρίζοντας στον ΗΡΑΚΛΗ τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-40, 64-64, 83-82

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Woolridge 8(1), Σταμάτης 9(2), Σκορδίλης 17 (7 ριμ.), Φίλλιος 2, Αγραβάνης 6(1), Daniels 7, Κουζέλογλου 10(1), Douglas 12 (2 τρ., 6 ασ.), Παπαδάκης 5(1), Lynch 7.

MORNAR BAR (Mihailo Pavicevic): Mihailovic 20(2), Micovic 5(1), Jeremic 15(3), Zivanovic, Sehovic 8(1), Smith 12, Gordic 11(2), Lazic 3(1), Mikovic, Mosley Jr. 8.

Επίσημοι Χορηγοί & Συνεργάτες

line

Επίσημοι Χορηγοί & Υποστηρικτές του Πρωταθλήματος

line

Ιστορία

Το τμήμα καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ Ηρακλής έχει προσφέρει στον ελληνικό αθλητισμό και στον πολιτισμό με αθλητές που έχουν ξεκινήσει την επαγγελματική τους καριέρα από το γήπεδο του Ιβανωφείου το οποίο πήρε το όνομα από τον Γεώργιο Ιβάνωφ. Το τμήμα ανδρικής καλαθοσφαίρισης ιδρύθηκε επισήμως το 1921, αποτελώντας μάλιστα την πρώτη ομάδα που κατέκτησε ποτέ Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (1928)....