ΝΕΑ

Εντός έδρας νίκη επί του Λαυρίου

Την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο ΗΡΑΚΛΗΣ, επικρατώντας του Λαυρίου Megabolt με 83-67, για την 24η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ μπήκε δυνατά και αποφασιστικά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Garrett και Σταμάτη προηγήθηκε με 11-2. Το Λαύριο βελτιώθηκε επιθετικά και μείωσε στους έξι, 15-9, και 17-11. Οι γηπεδούχοι, όμως με την καλή τους άμυνα και τον Garrett να κάνει ό,τι θέλει στην επίθεση, ξέφυγαν με δέκα (21–11) και με τρίποντο του Σταμάτη και καλάθι του Henry έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +15, 26-11.

Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ημίθεος ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα και με σερί 8-0, χάρη σε δύο τρίποντα του Φίλλιου κι ένα καλάθι του Abrams, "εκτόξευσε" τη διαφορά στους 23 πόντους, 34-11, στο 13’. Το Λαύριο αντέδρασε και απάντησε με σερί 8-0, μειώνοντας σε 34-19. Οι "κυανόλευκοι" είχαν, ωστόσο καλές επιλογές στην επίθεση κι έτσι διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα τους στα επόμενα λεπτά (37-19, 41-25). Η αστοχία τους, όμως έξω από τα 6,75 σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο Βασίλης Μουράτος βρήκε ρυθμό επιθετικά, είχαν ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι, με επιμέρους σκορ 13-2, να μειώσουν στους εννέα, 41-32, στη λήξη του ημιχρόνου.

Το Λαύριο "ροκάνισε" κι άλλο τη διαφορά, με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, πλησιάζοντας στους έξι, 41-35, αλλά ο Garrett συνέχισε να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα, κρατώντας μπροστά τον ΗΡΑΚΛΗ (43-35, 45-37). Οι φιλοξενούμενοι, όμως με τον Vaughn να είναι αρκετά εύστοχος από τη γραμμή του τρίποντου, διατηρούσαν την επαφή τους με το σκορ (53-46). Ακολούθησε ωστόσο ένα ρεσιτάλ του Henry, που σκόραρε επτά συνεχόμενους πόντους, αλλάζοντας και τον ρυθμό του αγώνα κι έτσι ο Ημίθεος ξέφυγε ξανά με 16 πόντους, 62-46. Ο Αμερικανός ήταν ασταμάτητος, φτάνοντας τους 18 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο κι έδωσε στον ΗΡΑΚΛΗ διαφορά 22 πόντων, 73-51 στο 30’.

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι στην τελευταία περίοδο και στις αρχές της προηγήθηκαν με 76-51, έπειτα από τρεις πόντους του Dolezaj. Προστάτευσαν το προβάδισμά τους μέχρι τα τελευταία λεπτά και το μόνο που κατάφερε το Λαύριο ήταν να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους μέχρι το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 41-32, 73-51, 83-67

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Σταμάτης 7(1), Henry 31(2), Garrett 21, Φίλλιος 11(3), Χαριτόπουλος, Πετανίδης, Dolezaj 6(1), Abrams 7, Παπαδάκης

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σάββας Καμπερίδης): Vaughn 22(7), Savage 2, Νικολαΐδης 6(2), Μουράτος 14(2), Aminu 8, Πιλάβιος, Williams 5(1), Φιλοξενίδης 2, Κακλαμανάκης 8, Περσίδης, Βουλγαρόπουλος.

Ιστορία

Το τμήμα καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ Ηρακλής έχει προσφέρει στον ελληνικό αθλητισμό και στον πολιτισμό με αθλητές που έχουν ξεκινήσει την επαγγελματική τους καριέρα από το γήπεδο του Ιβανωφείου το οποίο πήρε το όνομα από τον Γεώργιο Ιβάνωφ. Το τμήμα ανδρικής καλαθοσφαίρισης ιδρύθηκε επισήμως το 1921, αποτελώντας μάλιστα την πρώτη ομάδα που κατέκτησε ποτέ Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (1928)....