ΝΕΑ

Ήττα από τον Παναθηναϊκό και υποβιβασμός

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ με 81-59 στο κατάμεστο Ιβανώφειο, για την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League και υποβιβάστηκε στην Α2.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε δυνατό ξεκίνημα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 14-4 στο 4’. Μετά το τάιμ άουτ, που κάλεσε ο Κώστας Μέξας ο ΗΡΑΚΛΗΣ μπήκε μεταμορφωμένος στο παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Henry και Garrett, "έτρεξε" ένα σερί 11-0, παίρνοντας το προβάδισμα με 15-14 στο 6’. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 4-0, αλλά ακολούθησε νέο σερί του Ημίθεου, που προσπέρασε ξανά στο σκορ με 19-18. Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 20-19, έπειτα από καλάθι του Macon.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΗΡΑΚΛΗΣ ήταν καλύτερος στα πρωτάρα λεπτά και με ένα επιμέρους σκόρ 8-3 προηγήθηκε με τέσσερις πόντους, 27-23. Ο Παναθηναϊκός απάντησε και ισοφάρισε σε 27-27 και στη συνέχεια πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 34-30. Ο Henry, ωστόσο, συνέχισε να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα, κρατώντας τους "κυανόλευκους" κοντά στο σκορ (34-37, 38-40) και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στη λήξη του ημιχρόνου με 41-41, ύστερα από τρίποντο του Abrams.

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ δεν είχε καθαρό μυαλό και σωστές επιθετικές επιλογές στις αρχές της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει τα ηνία του αγώνα. Η αθηναϊκή ομάδα προηγήθηκε με 45-42, ο Φίλλιος ισοφάρισε σε 45-45, αλλά από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι ξέμειναν από επιθετικές λύσεις. Έτσι, ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 14-5 βρέθηκε μπροστά με εννέα, 50-59 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η "κυανόλευκη" ομάδα συνέχισε να μην μπορεί να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι, λόγω και των περιορισμένων επιλογών, που είχε στον πάγκο της. Ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε αυτό κι ανέβασε ρυθμό, με τους παίκτες του Κώστα Μέξα να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Αυτό είχε ως συνέπεια από τα πρώτα λεπτά της τέταρτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός να αποκτήσει διψήφια διαφορά, 55-66 και ο ΗΡΑΚΛΗΣ να μην μπορεί να αντιδράσει. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και τελικά οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 81-59, σκορ που ενδεχομένως αδικεί την προσπάθεια των παικτών του ΗΡΑΚΛΗ, που μέχρι και το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ήταν μέσα στο παιχνίδι και διεκδικούσαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-41, 50-59, 59-81

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Σταμάτης 6(1), Henry 24(1), Garrett 12 (10 ριμ.), Φίλλιος 3(1), Χαριτόπουλος, Πετανίδης 5, Abrams 9(2), Παπαδάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Siva, Macon Jr. 21(3), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 21(4), Κασελάκης 3(1), White 21(1), Αβδάλας, Jovic, Χουγκάζ, Μαντζούκας 2, Sant-Roos 5(1).

Επίσημοι Χορηγοί & Συνεργάτες

line

Επίσημοι Χορηγοί & Υποστηρικτές του Πρωταθλήματος

line

Ιστορία

Το τμήμα καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ Ηρακλής έχει προσφέρει στον ελληνικό αθλητισμό και στον πολιτισμό με αθλητές που έχουν ξεκινήσει την επαγγελματική τους καριέρα από το γήπεδο του Ιβανωφείου το οποίο πήρε το όνομα από τον Γεώργιο Ιβάνωφ. Το τμήμα ανδρικής καλαθοσφαίρισης ιδρύθηκε επισήμως το 1921, αποτελώντας μάλιστα την πρώτη ομάδα που κατέκτησε ποτέ Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (1928)....