ΝΕΑ

Νίκη μέσα στο Μαρούσι, 59-77!

1831799

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια της για επιστροφή στην Α1 πήρε η ομάδα μας, επικρατώντας του μαχητικού Αμαρουσίου με 59-77, στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά.

Ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας των γηπεδούχων, αυτό όμως δεν τους απέτρεψε να παίξουν με πάθος και να είναι ανταγωνιστικοί μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο. Ο ΗΡΑΚΛΗΣ με πολύ καλή άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο, όπου δέχθηκε μόνο 5 πόντους, μπόρεσε να επανέλθει σε επίπεδα ασφάλειας όσον αφορά στη διαφορά και εν τέλει πήρε τη νίκη.

Δεν αγωνίστηκε με την ομάδα μας ο Κώστας Κακαρούδης που υπέστη σύσπαση στη μέση πριν το ξεκίνημα και προτιμήθηκε να μην ρισκάρει, μέχρι να γίνουν αναλυτικές ιατρικές εξετάσεις.

Επόμενος αγώνας μας στο Ιβανώφειο, το Σάββατο 20/1, και ώρα 17:00, με την ΑΕ Λάρισας.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-47, 54-59, 59-77.

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Σεργιένκο, Στασινός 5(1), Μπάκας 8, Ξύδας 12(2), Ντακούλιας 1, Κανέλλης 3, Στούκας 11 (3), Ρεκουνιώτης 6, Σουρλής 2, Παπαγεωργόπουλος 7, Μιχαλούτσος 6.

Ηρακλής (Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 6, Αθανασούλας 8, Τότσιος 11(1), Παπαδιονυσίου 5, Δεληγεώργης 4, Χαριτόπουλος 11, Γκαγκαλούδης 10 (1), Γεωργάκης 3, Μπούμπαλο 4, Γιαννακίδης 12 (3), Καλαϊτζίδης 4 (1).

Ιστορία

Το τμήμα καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ Ηρακλής έχει προσφέρει στον ελληνικό αθλητισμό και στον πολιτισμό με αθλητές που έχουν ξεκινήσει την επαγγελματική τους καριέρα από το γήπεδο του Ιβανωφείου το οποίο πήρε το όνομα από τον Γεώργιο Ιβάνωφ. Το τμήμα ανδρικής καλαθοσφαίρισης ιδρύθηκε επισήμως το 1921, αποτελώντας μάλιστα την πρώτη ομάδα που κατέκτησε ποτέ Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (1928)....