ΝΕΑ

Ποδαρικό με το δεξί!

basket

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε ο Ηρακλής και πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α2, επικρατώντας με 79-70 του Ερμή Αγιάς στο Ιβανωφειο.

Ο Ηρακλής έδειξε να αιφνιδιάζεται από την θεσσαλική ομάδα και βρέθηκε από το ξεκίνημα πίσω στο σκορ. Έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά και να προηγηθούν με 13-23.

Στην συνεχεια ο Ηρακλής ανέβασε την πίεση του και έκλεψε μπάλες από το 13-23 με τον Γκαγκαλούδη να συνεισφέρει εκτελεστικά μείωσε σε 24-26.Οι φιλοξενούμενοι όμως έκαναν ένα μικρό σερί και βρέθηκαν να προηγούνται με 24-31.Με το Στέλιο Τσιαμπαλή να έχει 4/4 τρίποντα η ομάδα της Αγιάς προηγήθηκε στο ημίχρονο με 34-42 !

Στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι «κυανόλευκοι» μείωσαν στο 14’ σε 42-44, αλλά ο Τσιαμπαλής συνέχισε να σκοράρει (22 πόντους σε αυτό το διάστημα) και το σκορ έγινε 42-48. Η θεσσαλική ομάδα συνέχισε να διατηρεί μια διαφορά επτά πόντων (46-53). Ο Αθανασούλας έδωσε λύσεις και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 54-55 και όλα κρίθηκαν στο τελευταιο δεκάλεπτο.

Για πρώτη φορά ο Ημίθεος προηγήθηκε στον  αγώνα (56-55) στο 31’ , αλλά ελέω Κόμματου οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 58-60. Η αναμέτρηση κατέληξε να είναι ντέρμπι καθώς στο 36’ ήταν 65-65. Με καλάθι του Αγγελακόπουλου έγινε το 70-68  90 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Με τρίποντο του Γκαγκαλούδη έγινε το 73-68 , ενώ ακολούθησε καλάθι και φάουλ από το ίδιο παίκτη και το σκορ διαμορφώθηκε σε 76-68 και οι «κυανόλευκοι» πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 79-70

ΗΡΑΚΛΗΣ :Αγγελακόπουλος 7(1), Αθανασούλας 6, Τοτσιος 4, Δεληγεώργης 2, Χαριτόπουλος 20(1), Γκαγκαλουδης 18(2), Κακαρούδης 6, μπουμπαλο 11, Καλαϊτζίδης 5

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ : Τσιαμπαλής 28(6), Δεμερτζής 2, Καλλες 2, κόμματος 19(2), Τσούμας 3(1), Τριανταφυλλου 7(1), Λόλας 7, Παπαδόπουλος 2

Ιστορία

LOGOOKΤο τμήμα καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ Ηρακλής έχει προσφέρει στον ελληνικό αθλητισμό και στον πολιτισμό με αθλητές που έχουν ξεκινήσει την επαγγελματική τους καριέρα από το γήπεδο του Ιβανωφείου το οποίο πήρε το όνομα από τον Γεώργιο Ιβάνωφ. Το τμήμα ανδρικής καλαθοσφαίρισης ιδρύθηκε επισήμως το 1924, αποτελώντας μάλιστα την πρώτη ομάδα που κατέκτησε ποτέ Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (1928)....