ΝΕΑ

"Διπλό" στο Μαρούσι και πρόκριση στο Κύπελλο Ελλάδας

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ επικράτησε του Αμαρουσίου με 76-65, στο κλειστό του Αγίου Θωμά και προκρίθηκε στη 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, τον οποίο θα υποδεχθεί στο Ιβανώφειο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με τον Στασινό να δημιουργεί προβλήματα στους "κυανόλευκους", προηγήθηκαν με 15-8 και με 20-12. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, όμως αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 3-9, μείωσαν στο καλάθι, 23-21, με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ο Ημίθεος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 27-29, με δίποντο του Douglas στο 14’. Πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων, 36-40, μετά από τρίποντο του Αγραβάνη και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την "κυανόλευκη" ομάδα να έχει ένα προβάδισμα δυο πόντων, 44-46.

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ήταν αυτός που είχε την πρωτοπορία στην τρίτη περίοδο, με τον Lynch να συνεχίζει να προσφέρει λύσεις και να έχει συμπαραστάτη τον Turner. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί με 53-61 στο 27’, ωστόσο το Μαρούσι δεν του επέτρεψε να ξεφύγει στο σκορ, μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου (58-63).

Με πρωταγωνιστές στην τέταρτη περιόδου τους Woolridge και Lynch, οι "κυανόλευκοι" "έχτισαν" για πρώτη φορά στην αναμέτρηση διψήφια διαφορά, 60-70, περιορίζοντας τους γηπεδούχους στους επτά πόντους, σε αυτό το δεκάλεπτο κι έφτασαν στη νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-46, 58-63, 65-76

ΜΑΡΟΥΣΙ (Γιώργος Σκαραφίγκας): Στασινός 25(4), Παπαγιάννης 10(2), Ξύδας 7(1), Ξύδης, Προίσκος 2, Κανέλλης 2, Σιδέρης, Παπαγεωργόπουλος, Αρνόκουρος 5(1), Γκαγκαλούδης 8(1).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Woolridge 18 (5 ασ., 5 κλ.), Σκορδίλης 4, Φίλλιος, Αγραβάνης 10 (2 τρ., 8 ριμ.), Χαριτόπουλος, Πετανίδης, Douglas 5, Turner Jr. 15 (1 τρ., 4 ασ., 4 κλ.), Παπαδάκης 3(1), Lynch 22 (6 ριμ., 3 κλ.).

Επίσημοι Χορηγοί & Συνεργάτες

line

Επίσημοι Χορηγοί & Υποστηρικτές του Πρωταθλήματος

line

Ιστορία

Το τμήμα καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ Ηρακλής έχει προσφέρει στον ελληνικό αθλητισμό και στον πολιτισμό με αθλητές που έχουν ξεκινήσει την επαγγελματική τους καριέρα από το γήπεδο του Ιβανωφείου το οποίο πήρε το όνομα από τον Γεώργιο Ιβάνωφ. Το τμήμα ανδρικής καλαθοσφαίρισης ιδρύθηκε επισήμως το 1921, αποτελώντας μάλιστα την πρώτη ομάδα που κατέκτησε ποτέ Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (1928)....