ΝΕΑ

Ήττα-αποκλεισμός από τον Ολυμπιακό

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 55-90 στο Ιβανώφειο, για τη 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού. Η διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων ήταν πολύ μεγάλη και δεν επέτρεψε στους "κυανόλευκους" να φανούν ανταγωνιστικοί.

Με πρωταγωνιστή τον Dorsey, που σκόραρε 11 πόντους στα πρώτα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-15 στο 5’. Ο ΗΡΑΚΛΗΣ μείωσε σε 13-17 στο 8’, με τον Turner να δίνει λύσεις, όμως η ομάδα του Πειραιά έκλεισε το δεκάλεπτο με 15-25.

Η άμυνα ζώνης του Θανάση Σκουρτόπουλου δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό, που δεν μπόρεσε να αυξήσει τη διαφορά, η οποία παρέμεινε στα επίπεδα του πρώτου δεκαλέπτου, όμως στο τελευταίο λεπτό η ομάδα του Πειραιά με διαδοχικά τρίποντα, δημιούργησε προβάδισμα 19 πόντων, 27-46, με τη λήξη του ημιχρόνου.

Η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο στην τρίτη περίοδο, με την "κυανόλευκη" ομάδα να μην μπορεί να βρει το δρόμο προς το καλάθι και στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός ήταν εύστοχος, μετατρέποντας το σκορ σε 31-58 στο 25’, ενώ το σκορ στο 30’ ήταν 42-66.

Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τον προπονητή του ΗΡΑΚΛΗ να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και τη διαφορά να βρίσκεται σταθερά πάνω από τους 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 27-46, 42-66, 55-90

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Woolridge 18, Σκορδίλης, Φίλλιος, Αγραβάνης 9(1), Taylor 2, Χαριτόπουλος 3(1), Πετανίδης, Douglas 1, Turner 10(2), Παπαδάκης 6(2), Lynch 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Walkup 4, Dorsey 21(5), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6(1), Fall 7, Σλούκας 13(2), Martin 5, Βεζένκοφ 10(2), Πρίντεζης 7(1), Παπανικολάου 3(1), Jean-Charles 6, McKissic 8(2).

Επίσημοι Χορηγοί & Συνεργάτες

line

Επίσημοι Χορηγοί & Υποστηρικτές του Πρωταθλήματος

line

Ιστορία

Το τμήμα καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ Ηρακλής έχει προσφέρει στον ελληνικό αθλητισμό και στον πολιτισμό με αθλητές που έχουν ξεκινήσει την επαγγελματική τους καριέρα από το γήπεδο του Ιβανωφείου το οποίο πήρε το όνομα από τον Γεώργιο Ιβάνωφ. Το τμήμα ανδρικής καλαθοσφαίρισης ιδρύθηκε επισήμως το 1921, αποτελώντας μάλιστα την πρώτη ομάδα που κατέκτησε ποτέ Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (1928)....