ΝΕΑ

Εντός έδρας ήττα από το Περιστέρι, στην πρεμιέρα του ΗΡΑΚΛΗ

Στην πρεμιέρα του στο φετινό πρωτάθλημα, ο ΗΡΑΚΛΗΣ ηττήθηκε από το Περιστέρι με 76-79, στο Ιβανώφειο για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι "κυανόλευκοι" έχασαν την ευκαιρία να ξεκινήσουν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα, πληρώνοντας την αστοχία τους από τη γραμμή των 6,75 (9/33), ενώ, αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε μεγάλα σουτ στο τέλος.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια. Ο ΗΡΑΚΛΗΣ προηγήθηκε με 15-14, όμως η αθηναϊκή ομάδα έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 18-19, έχοντας σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Miller.

Ο Σκορδίλης έβαλε την "κυανόλευκη" ομάδα μπροστά στο σκορ, αλλά ακολούθησε ένα σερί 9-0 του Περιστεριού για το 20-28, περίπου έξι λεπτά, πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, ωστόσο, με πρωταγωνιστή τον Douglas έφεραν τον αγώνα στον πόντο, 38-39, με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι διαφορά εννέα πόντων 42-51, στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Ο ΗΡΑΚΛΗΣ αντέδρασε άμεσα, μειώνοντας αρχικά σε 51-56 και σε απόσταση βολής, 61-64 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Ημίθεος δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στην τελευταία περίοδο και με καλάθι του Douglas, πέρασε μπροστά με 71-70 στο 37’. Με δυο συνεχόμενα τρίποντα των Miller και McCree, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 71-76, με τους “κυανόλευκους” να μειώνουν σε 74-76, με τρίποντο του Taylor.  Ο McCree ευστόχησε στο πιο κρίσιμο καλάθι της αναμέτρησης, γράφοντας με τρίποντο το 74-79, 17’’ πριν το φινάλε. Ο Κατσίβελης αστόχησε σε δυο βολές, αλλά ο ΗΡΑΚΛΗΣ δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την τελευταία του επίθεση και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αφού ο Douglas ήταν άστοχος σε μακρινό τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-39, 61-64, 76-79

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Woolridge 1, Σκορδίλης 6 (6 ριμ.), Αγραβάνης 5(1), Χαριτόπουλος, Κουζέλογλου 10 (13 ριμ.), Taylor 11(2), Douglas 27 (3 τρ., 5 ασ., 6 κλ.), Turner Jr. 2, Παπαδάκης 6(2), Lynch 8.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): McCree 8(2), Moreira 10, Petteway 14(2), Μωραίτης 5(1), Χρυσικόπουλος 4, Κατσίβελης 11(1), Brown 7, Σαλούστρος, Miller 20(2).

Επίσημοι Χορηγοί & Συνεργάτες

line

Επίσημοι Χορηγοί & Υποστηρικτές του Πρωταθλήματος

line

Ιστορία

Το τμήμα καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ Ηρακλής έχει προσφέρει στον ελληνικό αθλητισμό και στον πολιτισμό με αθλητές που έχουν ξεκινήσει την επαγγελματική τους καριέρα από το γήπεδο του Ιβανωφείου το οποίο πήρε το όνομα από τον Γεώργιο Ιβάνωφ. Το τμήμα ανδρικής καλαθοσφαίρισης ιδρύθηκε επισήμως το 1921, αποτελώντας μάλιστα την πρώτη ομάδα που κατέκτησε ποτέ Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (1928)....