ΝΕΑ

Ήττα από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 72-69, στο κλειστό της Πυλαίας, για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι "κυανόλευκοι" ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, επιβάλλοντας το ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 0-8, μετά από δυο λεπτά. Έχοντας "ζεστό" τον Douglas, διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα, ενώ οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο τους εντός πεδιάς καλάθι, έπειτα από περίπου πέντε λεπτά. Ο Ημίθεος "έχτισε" για πρώτη φορά διψήφια διαφορά, 10-20, με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του συμπολίτη προσπάθησαν να αντιδράσουν και τα κατάφεραν, καθώς με επιμέρους σκορ 13-4, πλησίασαν στον πόντο 23-24 και ισοφάρισαν σε 26-26, στο 15’ και σε 28-28, λίγο αργότερα. Ο ΗΡΑΚΛΗΣ άντεξε στην πίεση και με σερί 0-6 προηγήθηκε με 28-34, ενώ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά, με 33-37.

Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με 41-40 στο 23’ και με πρωταγωνιστή τον Χριστοδούλου, πήρε διαφορά οκτώ πόντων, 51-43 στο 27’, την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος της περιόδου, 56-48.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου απάντησε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με ένα σερί 0-7, που έκανε το σκορ 56-55 στο 32’. Δεν μπόρεσε, όμως, να ανακτήσει την πρωτοπορία, αφού οι γηπεδούχοι με τον DiLeo να δίνει λύσεις ήταν μπροστά με 62-57 στο 36’. Ο Douglas με τρίποντο έφερε την αναμέτρηση στον πόντο, 64-63, περίπου δυο λεπτά πριν τη λήξη. Ο Griffin έγραψε το 66-63, 1’35’’, πριν το φινάλε. Ο Jones έδωσε "αέρα" πέντε πόντων στην ομάδα του, 68-63, στα 1’07’’. Ο Lynch με δυο ελεύθερες βολές έκανε το 68-65. Ο Griffin τον μιμήθηκε από τη γραμμή για το 70-65, στα 44’’. Ο Lynch διαμόρφωσε το 70-67. Ο Griffin ήταν άστοχος σε τρίποντο, όπως και ο Douglas στα 10’’, στερώντας από τον ΗΡΑΚΛΗ την ελπίδα να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Δυο βολές του DiLeo κι ένα καλάθι του Lynch έγραψαν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 33-37, 56-48, 72-69

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκόγιαννης): Χριστοδούλου 10(1), Griffin 7(1), Μ. Καμπερίδης, Καμαριανός, DiLeo 12 (1 τρ., 14 ριμ.), Γ. Καμπερίδης, Jones 15 (8 ριμ.), Τολιόπουλος 10(2), Γιάνκοβιτς 14(1), Ogbeide 4.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Woolridge 4, Σκορδίλης, Αγραβάνης 7 (1 τρ., 6 ριμ.), Daniels 5(1), Taylor 2, Κουζέλογλου 10 (7 ριμ.) , Douglas 16(4), Turner Jr. 5, Παπαδάκης 6 (1 τρ., 6 ασ.), Lynch 14 (7 ριμ.).

Επίσημοι Χορηγοί & Συνεργάτες

line

Επίσημοι Χορηγοί & Υποστηρικτές του Πρωταθλήματος

line

Ιστορία

Το τμήμα καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ Ηρακλής έχει προσφέρει στον ελληνικό αθλητισμό και στον πολιτισμό με αθλητές που έχουν ξεκινήσει την επαγγελματική τους καριέρα από το γήπεδο του Ιβανωφείου το οποίο πήρε το όνομα από τον Γεώργιο Ιβάνωφ. Το τμήμα ανδρικής καλαθοσφαίρισης ιδρύθηκε επισήμως το 1921, αποτελώντας μάλιστα την πρώτη ομάδα που κατέκτησε ποτέ Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (1928)....