Ομάδα

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ηττήθηκε από τη ZZ Leiden με 71-63 στην Ολλανδία, στην πρεμιέρα της κανονικής περιόδου του FIBA Europe Cup. Οι "κυανόλευκοι" πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση και ακολουθούσαν τους γηπεδούχους στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Μετά από ένα διάστημα, που οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, οι Ολλανδοί με πρωταγωνιστή τον Midtgaard, προηγήθηκαν με 19-14 στο 6’ και με 23-16, λίγο αργότερα. Ο ΗΡΑΚΛΗΣ αντέδρασε, μειώνοντας στον πόντο, 25-24, με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Με επιμέρους σκορ 10-2 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η ZZ Leiden πήρε διαφορά εννέα πόντων, 35-26 στο 14’. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου βελτίωσε την άμυνά της, κρατώντας για περίπου πέντε λεπτά, χωρίς πόντο τον αντίπαλο, έκλεψε μπάλες και σημείωσε πόντους στο ανοικτό γήπεδο, με αποτέλεσμα να “τρέξει” ένα σερί 0-12 και να βρεθεί στη θέση του οδηγού με 35-38, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, που έκλεισε στο 37-38.

Το σκηνικό του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και να έχουν άσχημα ποσοστά. Καμιά από τις δυο δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και οι γηπεδούχοι είχαν ένα προβάδισμα δυο πόντων, 53-51 στο 30’.

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ εξακολούθησε να αντιμετωπίζει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και στην τελευταία περίοδο, μένοντας δίχως σκορ στο πρώτο τρίλεπτο. Κατάφερε, ωστόσο, να παραμείνει μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 37’, αφού οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 65-63. Σ’ εκείνο το σημείο, η ZZ Leiden σημείωσε πέντε αναπάντητους πόντους και μπήκε με "αέρα" επτά πόντων, 70-63 στα δυο τελευταία λεπτά. Η "κυανόλευκη" ομάδα δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες, που είχε να πλησιάσει και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 37-38, 53-51, 71-63

ZZ LEIDEN (Geert Hammink): Mikalauskas 10, Bouwknecht 5, Midtgaard 17 (1 τρ., 10 ριμ.), Ververs 2, De Jong 8, Tubutis 8(2), Dunn 11(1), Van Bree 10(2).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Woolridge 11, Αγραβάνης 13(1), Daniels 1, Taylor, Χαριτόπουλος, Κουζέλογλου 6, Douglas 11(1), Turner Jr. 6(1), Παπαδάκης 5(1), Lynch 10 (10 ριμ.).

Μπούτσκος: "Μια ήττα που μας πληγώνει πολύ"

Ο άμεσος συνεργάτης του Θανάση Σκουρτόπουλου, στο τεχνικό επιτελείο του ΗΡΑΚΛΗ, Παντελής Μπούτσκος σχολίασε, μετά το τέλος του αγώνα με τη ZZ Leiden:

"Είναι μια ήττα, που μας πληγώνει πολύ. Παρουσιαστήκαμε αδικαιολόγητα soft στην άμυνα και στα ριμπάουντ, ενώ στην επίθεση ήμασταν φλύαροι και πολύ μακριά από το πλάνο, που είχαμε ετοιμάσει. Η προσπάθεια θα συνεχιστεί και θα συνεχιστεί σκληρά. Με αυτούς, που είναι πρόθυμοι να θυσιαστούν για την ομάδα".

Ιστορία

Το τμήμα καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ Ηρακλής έχει προσφέρει στον ελληνικό αθλητισμό και στον πολιτισμό με αθλητές που έχουν ξεκινήσει την επαγγελματική τους καριέρα από το γήπεδο του Ιβανωφείου το οποίο πήρε το όνομα από τον Γεώργιο Ιβάνωφ. Το τμήμα ανδρικής καλαθοσφαίρισης ιδρύθηκε επισήμως το 1921, αποτελώντας μάλιστα την πρώτη ομάδα που κατέκτησε ποτέ Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (1928)....